Korzystanie z witryny Polcon.waw.pl oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.

Poniżej przedstawiamy informacje o gościach literackiej i komiksowej części Polconu, a także bloku ogólnofantastycznego. Wiadomości o gościach Dni Nauki można znaleźć tutaj.

 

Goście specjalni w bloku literackim

 

Prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński – gość specjalny Polconu. Honorowy rektor Collegium Civitas i przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Jako badacz zajmuje się socjologią polityki, na konwencie opowie jednak o literaturze, a ściślej – o polskiej fantastyce lat osiemdziesiątych (którą skądinąd współtworzył jako autor trylogii „Apostezjon”).

 

Marek Baranieckigość specjalny Polconu. Opowiadanie Marka Baranieckiego Głowa Kasandry zostało wyróżnione Nagrodą im. Janusza A. Zajdla w r. 1986, ale opublikowane po raz pierwszy – równo trzydzieści lat temu. Z wykształcenia inżynier środowiska, pracował też następnie jako dziennikarz. Czytelnikom fantastyki znany jest głównie z tekstów utrzymanych w konwencji science fiction, ale jego debiutancki utwór „Karlgoro, godzina 18.00” (1983) sięgał również do fantasy. Zbiór jego opowiadań „Głowa Kasandry” (1985) wznowiła w 2008 r. Supernowa. Na Polconie przedstawi charakterystykę istot niematerialnych.

 

Goście naukowi w bloku literackim

 

Dr hab. Dominika Oramus, prof. UW (Instytut Anglistyki) – badaczka współczesnej prozy (zwłaszcza brytyjskiej po r. 1970), poetyki postmodernizmu, literatury fantastycznonaukowej. Autorka kilku książek poświęconych fantastyce. Wicedyrektor Instytutu Anglistyki UW. Na konwencie przedstawi motyw ewolucji człowieka w fantastyce, pokazując związki między fiction a science w utworach opowiadających o antropogenezie.

 

Dr. hab. Marek Paryż, prof. UW – kierownik Zakładu Literatury Amerykańskiej w Instytucie Anglistyki UW, stały współpracownik „Nowych Książek” i „Tekstualiów”, publikował również w „Akcencie” i „Literaturze na Świecie”. Redaktor naczelny „Polish Journal for American Studies”. Naukowo zajmuje się m.in. literaturą amerykańską XIX wieku oraz kinem amerykańskim (zwłaszcza westernem). Na Polcon wspólnie z innymi prowadzącymi przygotowuje warsztaty poświęcone pisaniu recenzji literackich.

 

Dr hab. Bartłomiej Błaszkiewicz (Instytut Anglistyki UW) – anglista, prodziekan Wydziału Neofilologii UW. Jednym z głównych przedmiotów jego badań jest literatura średniowiecza i renesansu. Na konwencie będzie mówić o średniowiecznych korzeniach konwencji fantasy oraz ich znaczeniu w twórczości takich pisarzy, jak Lewis, Tolkien, Le Guin, Pratchett, Clarke i Martin.

 

Dr hab. Anna Gemra, prof. UWr (Instytut Filologii Polskiej). Kieruje Pracownią Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów na Uniwersytecie Wrocławskim, należy do jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. W trakcie Polconu będzie mówiła o gatunku horroru, który stanowi jeden z obszarów jej zainteresowań naukowych.

 

Dr Maria Błaszkiewicz (Instytut Anglistyki UW) – anglistka, w pracy naukowej zajmuje się w szczególności gatunkiem eposu oraz wątkami fantastycznymi w literaturze. Literaturę bada również z teologicznego punktu widzenia. Podczas konwentu opowie o dziełach Johna R.R. Tolkiena, w których zbiegają się jej zainteresowania naukowe.

 

Dr Jerzy Szeja – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badania Gier, członek jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Interesuje się grami (zwłaszcza fabularnymi i MMORPG) oraz ich rolą w kulturze. Na Polconie będzie mówił o twórczości Jacka Dukaja.

 

Goście literaccy

 

Sylwia Błach – młoda autorka horroru i grozy rodem z Witkowa. Studentka informatyki na Politechnice Poznańskiej. Zadebiutowała zbiorem opowiadań „Strach”. W 2012 r. wydała swoją pierwszą powieść „Bo śmierć to dopiero początek”. 29 czerwca 2013 r. opublikowano zbiór „Zombiefilia”, w którym ukaże się kolejne opowiadanie pisarki.

 

Tomasz Bochiński – polski pisarz fantasy i science fiction. Zadebiutował wraz z Wojciechem Bąkiem opowiadaniem „Bestseller” w fanzimie „Kwazar” w r. 1984. W 2000 r. jego opowiadanie „Czapka dla miasta” było nominowane do Nagrody Srebrnego Globu. Otrzymał nagrody: Nautilus za opowiadanie „Cudowny wynalazek pana Bella” (2007), Złotego Kota za cykl o grabarzu Monchu (2011) oraz nagrodę serwisu Granice.pl za książkę „Opowieści praskie” (2012). Jego opowiadania i nowele były publikowane w „Feniksie”, „Science Fiction”, „Science Fiction Fantasy i Horror”.

 

Michał Cholewa – polski pisarz, członek sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Zadebiutował opowiadaniem „Ognisko11” w antologii „Epidemie i zarazy”. W 2012 r. ukazała się jego pierwsza powieść science fiction: „Gambit”, a w kwietniu 2013 r. druga: „Punkt cięcia”, osadzona w tym samym uniwersum.

 

Piotr Cholewa – tłumacz, działacz fandomu, matematyk. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki i redaktor naczelny fanzinu ŚKF „Miesięcznik”. Sekretarz Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction. Członek zarządu Związku Stowarzyszeń Fandom Polski. Otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za tłumaczenie powieści „Kolor magii” (1995) i nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najlepszego tłumacza (2010). Znany z przekładów takich pisarzy jak: Terry Pratchett, Orson Scott Card, William Gibson.

 

Jakub Ćwiek – pisarz, scenarzysta, publicysta, animator kultury. Laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”. Obecnie nominowany za utwory opublikowane w 2012 r., zarówno w kategorii opowiadań (za utwory „Będziesz to prać!”, „Co było, a nie jest…”, „Kukuryku!”), jak i powieści (za książkę „Kłamca 4. Kill’em All”). Debiutował w 2005 r. opowiadaniem „Heroldowie Joe Blacka”. Strona autora: http://jakubcwiek.pl/.

 

Piotr Gibowski – pisarz, z wykształcenia psycholog, z zamiłowania historyk. Naukowo zainteresowany psychologią ekonomiczną. Współpracował z Akademią im. Leona Koźmińskiego, Instytutem Psychologii PAN oraz Uniwersytetem Warszawskim. Zwycięzca konkursu Historiogra(f) organizowanego przez Muzeum Historii Polski na najlepszą grę popularyzującą historię. Autor powieści z gatunku historii alternatywnej: „Asymetria. Rosyjska ruletka” (2012).

 

Piotr Gociek – dziennikarz i pisarz. Karierę dziennikarską zaczynał w RMF FM, był także korespondentem radiowym z licznych festiwali filmowych, m.in. w Cannes. Następnie pracował w łódzkim Radiu Manhattan i Radiu Plus. Od 2006 r. związany z prasą: Ozonem, Wprost, Rzeczpospolitą, a obecnie z tygodnikiem Do Rzeczy. W 2013 r. rozpoczął także pracę w stacji Telewizja Republika. W 2012 r. wydał powieść fantastyczną „Demokrator”.

 

Michał Gołkowski – zodiakalnie patologiczny Wodnik z roku stanu wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, z zawodu na co dzień tłumacz kabinowy angielsko-polsko-rosyjski. Obecnie stalker Czarnobylem zafascynowany, odkąd tylko dowiedział się, po co brał wiosną ’86 ten niedobry proszek w kapsułkach z opłatka. Swoje związki ze Wschodem i stosunek do słowiańskości określa jako typowy love-hate relationship. Od zawsze rozerwany pomiędzy Skansenem w Łowiczu a Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, osiadł w końcu pod lasem niedaleko Sochaczewa. W 2013 r. zadebiutował powieścią „Ołowiany Świt” (Fabryka Słów).

 

Agnieszka Hałas – autorka fantasy i tłumacz. Zadebiutowała opowiadaniem „Białe dłonie” opublikowanym w „Feniksie” w 1998 r. Znana głównie z opowiadań utrzymanych w mroczno-baśniowej stylistyce. Pisze też powieści i wiersze. Autorka m.in. cyklu „Teatr węży”. Należy do Lubelskiego Klubu Fantastyki „Syriusz”. Miłośniczka gór, długich spacerów, kotów i muzyki.

 

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz – kulturoznawcy, miłośnicy wszelkich fantastycznych aspektów rzeczywistości realnej i wyobrażonej przed 1939 r., ze szczególnym uwzględnieniem wizji przyszłości oraz wojen, wirujących stolików, szalonych wynalazków, latających samochodów, upiornych zamczysk/domów/aut/pociągów, lotów kosmicznych, podniebnych miast i zmutowanych arktycznych sów. Od 2005 r. prezentują je w cyklu „Fantastyka z lamusa” ukazującym się na łamach „Nowej Fantastyki”.

 

Marcin Hybel – ukończył Politechnikę Krakowską na wydziale Inżynierii Środowiska. Jest miłośnikiem różnego typu literatury, w tym fantasy. Od piętnastu lat prowadzi towarzyskie sesje RPG. Jest realistą, ale życie traktuje z przymrużeniem oka. Autor książek: „Awantura na moście” i „Na zdrowie”.

 

Witold Jabłoński – polski pisarz oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. W 1988 r. zadebiutował prozą „Gorące uczynki”. Od 1996 r. członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie „prasa popularyzatorem teatru” (1996). Nominowany do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Fryne hetera”. Autor cyklu: „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”.

 

Aneta Jadowska – pisarka fantastyczna, doktor literaturoznawstwa. Jak sama twierdzi, debiutowała trzykrotnie: opowiadaniem „Dziwny jest ten świat” w „Gazecie Radomszczańskiej” (1999), opowiadaniem „Kalejdoskop” na łamach "Science Fiction" (2004) oraz powieścią „Złodziej dusz” (2012). Dalszym ciągiem tej ostatniej były książki: „Bogowie muszą być szaleni” oraz „Zwycięzca bierze wszystko”. W 2012 r. otrzymała Złotą Karetę Nowości w kategorii Kultura.

 

Paweł Jakubowski – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Z zawodu pisarz, hobbystycznie sprzedawca. Jeden z członków założycieli Stowarzyszenia 40i4 zajmującego się szeroko pojętą fantastyką. Od niedawna także aktor amator. Autor powieści: „Ty” i „Najemnicy, tom 1”.

 

Michał Jakuszewski – polski tłumacz fantastyki, członek fandomu, z zawodu lekarz radiolog. Znany z przekładów utworów takich pisarzy jak: George R.R. Martin, Steven Erikson, Glen Cook, David Brin, Ted Chiang, Robert A. Heinlein. Członek łódzkiego fandomu fantastyki od 1981 r. Otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najlepszego tłumacza (2003).

 

Anna Kańtoch – polska pisarka fantasy znana też pod pseudonimem Anneke. Zadebiutowała w 2004 r. opowiadaniem „Diabeł na wieży” opublikowanym w „Science Fiction”. Należy do sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki. W 2007 r. otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction – Encouragement Award. Trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla: za opowiadanie „Światy Dantego” (2009), powieść „Przedksiężycowi” (2010) i opowiadanie „Duchy w maszynach” (2011).

 

Tomasz Kołodziejczak – debiutował w 1985 r. na łamach „Przeglądu Technicznego”. Autor powieści i opowiadań SF i fantasy (m.in. "Kolory sztandarów", "Schwytany w światła", "Głowobójcy", "Czarny horyzont"). Kilkakrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (na tym Polconie za opowiadanie „Czerwona Mgła”), zdobył ją w r. 1996 za powieść „Kolory Sztandarów”. Jest trzykrotnym laureatem Śląkfy, a także zdobywcą wielu innych wyróżnień literackich i komiksowych. Był redaktorem, publicystą i wydawcą w pismach „Voyager”, „Feniks”, „Magia i Miecz” oraz w programach „Fantastykon” i „Magazyn Fantastyki Radia Wawa”. Od 1995 r. pracuje jako wydawca komiksów w wydawnictwie Egmont Polska.

 

Jacek Komuda h. Kościerza – historyk, autor powieści fantastycznych i historycznych. Jego twórczość osadzona jest głównie w realiach Polski szlacheckiej. Za powieść „Diabeł łańcucki” nominowany do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, a za „Galeony wojny” do Nagrody im. Leona Teligi. W 1997 roku otrzymał nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Tak daleko do nieba”. Współtworzył scenariusze do gier komputerowych („Wiedźmin”, „Earth 2160”) oraz grę fabularną „Dzikie Pola”.

 

Radosław Kot – tłumacz fantastyki, publicysta, redaktor. Działacz fandomu, od 1987 r. działający w poznańskim Klubie Miłośników Fantastyki „Orbita”, a od 2012 r. w Klubie Druga Era. Przekładał m.in. utwory takich pisarzy jak: J.R.R. Tolkien, Harry Harrison, David Weber czy Philip K. Dick. Inne zainteresowania: koty, lotnictwo, podróże, modelarstwo, fotografia, historia marynistyczna, psychologia społeczna, kolejnictwo.

 

Rafał Kosik – pisarz, publicysta, scenarzysta. Z powodzeniem pisze zarówno książki dla dorosłych, jak i młodzieży. Laureat m.in. Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść „Kameleon”. Na podstawie książki „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”, będącej częścią bestsellerowej serii dla młodzieży, powstał film pod tym samym tytułem. Utwory Rafała Kosika przekładano na język czeski, litewski, niemiecki. Strona autora: http://rafalkosik.com/.

 

Magdalena Kozak – polska autorka fantastyki. Jej opowiadania ukazywały się na łamach „Nowej Fantastyki”, „Science Fiction” oraz „Esensji”. Jej pierwsza powieść, „Nocarz”, wydana została w 2006 r. Trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, z zawodu lekarz. Odznaczona w 2012 r. Gwiazdą Afganistanu. Pasjonuje się militariami. Uprawia strzelectwo sportowe, sporty walki i skoki ze spadochronem.

 

Krzysztof Maciejewski – polski dziennikarz, recenzent, pisarz, którego ulubionymi zajęciami są czytanie i pisanie (miły zbieg okoliczności). Redaktor naczelny portalu Papierowe Myśli. Opublikował zbiory opowiadań „Osiem” oraz „Album” w Wydawnictwie Forma. Jego utwory znalazły się także w czasopismach i kilku antologiach, m.in. „City 1”, „City 2”, „Bizarro dla początkujących”, „Halloween” oraz „Dziedzictwo Manitou”.

 

Łukasz Malinowski – pisarz fantastyczny. W 2010 r. obronił na UJ doktorat z historii. Specjalizuje się w historii średniowiecznej skandynawii. Autor książki „Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach” oraz przekładu „Sagi o Viga-Glumie”. Przygotowuje do druku monografię „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii”. Publikował w Wiedzy i Życiu, Focusie Historia, Mówią Wieki i Nowej Fantastyce. Literacko zadebiutował powieścią „Skald. Karmiciel kruków”.

 

Iwona Michałowska-Gabrych – urodzona w Poznaniu autorka i tłumaczka fantastyki. Ukończyła hispanistykę i anglistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Początkowo utrzymywała się z nauczania języków, ale stopniowo przenosiła punkt ciężkości na pracę dla wydawnictw – tłumaczenia i redakcje. Współpracuje lub współpracowała m.in. z Bukowym Lasem, Książnicą, Prószyńskim i S-ką, Solarisem, Wydawnictwem Dolnośląskim, Zyskiem i S-ką. Jej pierwszym tłumaczeniem było „Źródło” Ayn Rand. Próby literackie i dziennikarskie traktuje jako hobby. Jest wielką miłośniczką sportu, a zwłaszcza piłki nożnej, niestety tylko w wydaniu kanapowym, co stara się nadrabiać innymi rodzajami aktywności. Ostatnio wydała powieść „Arkadia”.

 

Marcin Mortka – pisarz fantastyczny i tłumacz. Jego wielkie miłości to muzyka rockowa i metalowa, mistyka Skandynawii, epoka wielkich żaglowców, aż wreszcie pisarstwo. Już podczas studiów parał się tworzeniem artykułów o tematyce erpegowo-historycznej do czasopism „Magia i Miecz” oraz Portal. Jest autorem powieści Ostatniasaga, jej kontynuacji Wojna runów oraz Świt po bitwie, a także dylogii Karaibska krucjata, na którą składają się tomy Płonący Union Jack i La Tumba de los Piratas. W lipcu 2007 zadebiutował w Fabryce Słów powieścią Ragnarok 1940. Za niedościgniony wzór uważa Patricka O’Briana, którego powieści pracowicie przekłada na język polski. Trudną dolę tłumacza łączy z pracą nauczyciela i lektora języka angielskiego. Latem – pod pozorem pracy pilota wycieczek – ucieka w chłody Islandii. Pasjonat ciszy i spokoju, strażnik ogniska domowego, poszukiwacz nieprzetartych szlaków pośród puszcz i jezior, co stało się kolejną miłością jego życia.

 

Arkadiusz Nakoniecznik – tłumacz, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” w latach 2003–2005 i miesięcznika „Alfred Hitchcock Poleca” w r. 2006. W dwudziestopięciolecie Nowej Fantastyki” (2007) odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Przekładał m.in. utwory Stephena Kinga, Michalea Crichtona, Kena Folletta, Larry'ego Nivena, Fredericka Forsythe'a, Williama Goldinga, Roberta Ludluma, Dana Simmonsa i Gene'a Wolfe'a.

 

Ramez Nayyar – dźwiękowiec i reżyser dubbingu w studiu Sound Tropez. Odpowiedzialny za reżyserię głosów oraz nadzór nad udźwiękowieniem w słuchowisku "Żywe Trupy".

 

Maciej Parowski – polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej. Debiutował opowiadaniem „Bunt robotów” w tygodniku „Na przełaj”. Redaktor naczelny dwumiesięcznika „Czas Fantastyki”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2006 r. otrzymał Nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Uhonorowany srebrnym medalem Gloria Artis (2007). Wyróżniony w IX edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za powieść „Burza” (2010).

 

Krzysztof Piskorski – polski autor fantastyki, tłumacz i twórca gier fabularnych. W 2003 r. opublikował grę fabularną „Władcy losu” wydaną przez Portal. Debiutował na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem „Na wczoraj” (2004). Otrzymał złote wyróżnienie nagrody im. J. Żuławskiego za I tom powieści „Zadra” i nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction – Encouragement Award (2009). Nominowany do nagrody im. J. Żuławskiego za powieść „Krawędź Czasu” (2012), oraz dwukrotnie do nagrody im. Janusza A. Zajdla (2009 i 2012).

 

Marcin Przybyłek – pisarz science fiction, publicysta, pasjonat gier komputerowych. Książkowo debiutował w 2004 roku zbiorem opowiadań „Gamedec. Granica rzeczywistości”, który potem rozwinął do cyklu książek o przygodach Torkila Aymore’a, gierczanego detektywa. Obecnie pracuje nad grą planszową. Strona autora: http://gamedeczone.com.

 

Jacek Rozenek – aktor teatralny i filmowy. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich lektorów, znany między innymi z pracy and serią "Pan Lodowego Ogrodu" i powieściami Dana Browna. Jego głosem przemawia Geralt z Riwii w grze "The Witcher" (CD Projekt) oraz Rick Grimes, główny bohater słuchowiska "Żywe Trupy".

 

Andrzej W. Sawicki – chemik zawodowo zajmujący się badaniami nad syntezą substancji aktywnych leków. Debiutował w 2004 r. na łamach „Fahrenheita”, do tej pory opublikował powieść i kilkanaście opowiadań. Obecnie literacko próbuje dać upust jednej ze swoich zaniedbanych pasji – historii wojskowości. Jako że karierę zbrojną ostatecznie zakończył, pozostało mu realizowanie wojskowej pasji już tylko literacko i raczenie czytelników fantastycznie modyfikowanymi wizjami historii oręża polskiego. Z naciskiem na przygody „leśnych chłopców” z powodu szczególnego upodobania do partyzantki i buntowniczych zrywów.

 

Sound Tropez – warszawskie studio produkcji i postprodukcji dźwięku. Jeden z największych w Polsce producentów audiobooków. Wydawca serii słuchowisk na podstawie kultowego komiksu Roberta Kirkmana "The Walking Dead", a wkrótce kolejnych słuchowisk na podstawie komiksów "Thorgal" i "Conan Barbarzyńca".

 

Emil Strzeszewski – założyciel i były redaktor naczelny e-zinu „Creatio Fantastica”. Publikował opowiadania w „Magazynie Fantastycznym”, „Fantastyce – Wydaniu Specjalnym” oraz „Fantasy & Science Fiction”, a także w antologii „City 1”. Finalista konkursu Uniwersytetu Jagiellońskiego na tekst literacko-naukowy „Futuronauta”. Jesienią debiutuje książkowo w wydawnictwie Powergraph steampunkową powieścią „Ektenia”. (Źródło: blog autora).

 

Michał Szolc – producent audiobooków i słuchowisk, dyrektor zarządzający studia Sound Tropez. Producent wykonawczy słuchowisk "Żywe Trupy" (w wersji polskiej i francuskiej) oraz "Gra o tron".

 

Robert M. Wegner – polski pisarz fantasy. Debiutował w 2002 r. opowiadaniem „Ostatni lot Nocnego Kowboja” opublikowanym w miesięczniku „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 r. zbiór „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe”, którego kontynuację stanowiły opublikowane w 2010 r. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód”. W 2012 r. ukazała się pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu pt. „Niebo ze stali”. Wszystkie te książki opublikowało wydawnictwo Powergraph. Robert M. Wegner otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami” zamieszczone w zbiorze „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe” oraz Sfinksa za opowiadanie „Najlepsze, jakie można kupić” ze zbioru „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód”.

 

Cezary Zbierzchowski – polski pisarz, autor opowiadań i nowel fantastycznych. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu (profil matematyczno-fizyczny) oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska z zakresu antropologii kultury). Pracuje w Warszawie, w firmie finansowej. Debiutował w 2004 r. na łamach dwumiesięcznika „Ubik Fantastyka”. Dwukrotnie wyróżniony przez redakcję „Nowej Fantastyki”: w konkursie O.S. Carda za miniaturę „Realis” oraz w konkursie „Przestrasz siebie i nas” za opowiadanie „Bestiariusz”. Publikował na łamach „Nowej Fantastyki” oraz „Science Fiction, Fantasy i Horror”, a także w antologiach opowiadań fantastycznych: „Bez bohatera” (Fantasmagoricon 2005), „Nowe idzie” (Powergraph 2008) i „Science fiction” (Powergraph 2011). Pisze teksty krytyczne i publicystyczne dla sieciowego magazynu literacko-publicystycznego „Creatio Fantastica”. W 2008 r. nakładem Wydawnictwa Fantasmagoricon ukazał się debiutancki zbiór opowiadań „Requiem dla lalek” zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Opowiadania Zbierzchowskiego charakteryzują się dużą różnorodnością formalną i tematyczną, łącząc w sobie elementy fantastyki socjologicznej, antyutopii, cyberpunku, horroru oraz fantastyki religijnej. W czasach nauki w Liceum Ogólnokształcącym autor był współzałożycielem i wokalistą zespołu The Closhards.

 

Andrzej Zimniak – polski pisarz science-fiction, publicysta i chemik. Debiutował w 1980 r. opowiadaniem „Pojedynek” opublikowanym w tygodniku studenckim „Politechnik”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, pomysłodawca Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Laureat nagród: miesięcznika „Fantastyka”, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki oraz Klubu SFAN. Nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Klatka pełna aniołów” (1995). Laureat nagród za osiągnięcia naukowe. Współorganizator Festiwalu Nauki.

 

Goście bloku komiksowego

 

Wojciech Birek – teoretyk, publicysta, twórca i tłumacz komiksów, m.in. serii Thorgal. Pracownik naukowy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieszka w Rzeszowie.

 

Paulina Braiter – czyta (mnóstwo), pisze (czasami), tłumaczy (głównie fantastykę). Uwielbia horrory, koty, Gwiezdne Wojny, filmy z superbohaterami i kino klasy C. Tłumaczyła Tolkiena, Kinga, Gaimana, Le Guin, Bradbury'ego, a z komiksów: Sandmana, Hellblazera, Ligę Niezwykłych Dżentelmenów i Lucyfera.

 

Piotr W. Cholewa – matematyk z zawodu, tłumacz. Absolutny fan kota Garfielda (kiedyś założyciel Fan Clubu Garfielda), którego postawa życiowa jest mu szczególnie bliska. Członek elitarnej grupy PFUJ (Precz Fstrętnym Uciążliwym Jędzom), głoszącej ideały Calvina i Hobbesa. Także tłumacz fantastyki w wersji bezobrazkowej.

 

Michał Chudoliński – absolwent socjologii w Collegium Civitas oraz założyciel tamtejszego Koła Komiksu. Od 2003 do 2006 r. prowadził dział komiksu w serwisie „BatCave”. Redaktor naczelny „Magazynu Miłośników Komiksu KZ” (www.kzet.pl) oraz bloga „Gotham w deszczu” (www.gothamwdeszczu.com.pl). Publikuje na łamach „Nowej Fantastyki”, „Czasu Fantastyki” oraz na stronach „Polityka.pl”, „Noircafe” i „ArtPapier”.

 

Jakub Ćwiek – pisarz, miłośnik i znawca popkultury oraz muzyki rockowej. Charakterystyczną cechą jego twórczości są liczne nawiązania do szeroko rozumianej popkultury: książek, komiksów, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii. Jest silnie związany z fandomem, odwiedza wiele polskich konwentów.

 

Jacek Drewnowski – autor kilkunastu opowiadań fantastycznych, redaktor magazynów literackich i komiksowych (obecnie „Star Wars Komiks”), tłumacz komiksów i książek. Ma największy dorobek przekładów komiksowych w Polsce, na który składają się zarówno komiksy dla dzieci, np. Kaczor Donald, jak i dla dorosłych, m.in. Strażnicy Alana Moore’a, Umowa z Bogiem Willa Eisnera czy tłumaczony z włoskiego cykl Dylan Dog.

 

Srdjan „Jedi Nadiru Radena” Jovanovski – redaktor naczelny portalu internetowego Star Wars Extreme. Wielki entuzjasta Expanded Universe, początkujący grafik, twórca planszówek i opowiadań, fan seriali i książek science fiction. Także miłośnik historii, zwłaszcza historii regionu byłej Jugosławii, w której się urodził.

 

Joanna Kępińska – redaktor albumów komiksowych w wydawnictwie Egmont Polska, m.in. takich słynnych serii, jak Kajko i Kokosz, Tytus, Romek i A’Tomek, Jeż Jerzy, Thorgal, Asteriks, Tintin, Calvin i Hobbes, Batman, Hellboy.

 

Tomasz Kołodziejczak – pisarz, scenarzysta komiksowy, publicysta, wydawca. Siedmiokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (na obecnym Polconie za opowiadanie Czerwona mgła), otrzymał ją w 1996 r. za powieść Kolory sztandarów. Pracuje w wydawnictwie Egmont – w latach 1995–2012 był redaktorem naczelnym tygodnika dla dzieci „Kaczor Donald”, a od 1998 r. szefuje „Klubowi Świata Komiksu”.

 

Rafał Skarżycki – scenarzysta, pisarz. Współautor popularnych serii komiksowych, takich jak Jeż Jerzy, Tymek & Mistrz, Opowieści ku przestrodze. Laureat Grand Prix X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu. Autor scenariusza pełnometrażowego filmu kinowego Jeż Jerzy, w 2009 r. opublikował debiutancką powieść Teleznowela.

 

Jakub Syty – autor bloga Thorgalverse (www.thorgalverse.blogspot.com), poświęconego słynnej serii komiksowej Thorgal. Pasjonat, krytyk, tłumacz, okazjonalnie również twórca historii obrazkowych. Wykłada język komiksu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

Artur Szrejter – redaktor, popularyzator nauki, publicysta, pisarz. Od kilkunastu lat redaguje komiksy dla wydawnictwa Egmont (obecnie prowadzi np. antologię „Fantasy Komiks”), a od kilku – książki historyczne (od naukowych po fantasy historyczną) dla Instytutu Wydawniczego Erica. Jest autorem artykułów i książek popularnonaukowych o wierzeniach Germanów (np. Bestiariusza germańskiego), a także niedawno wydanej Wielkiej wyprawy księcia Racibora, rozpoczynającej cykl opracowań omawiających wojny między Słowianami a wikingami. Czasem publikuje opowiadania z gatunku fantasy historycznej.

 

Kamil Śmiałkowski – badacz kultury popularnej, krytyk, publicysta, popularyzator, scenarzysta telewizyjny. Autor m.in. leksykonów o Bondzie i wampirach. Obecnie redaktor naczelny największego polskojęzycznego serwisu o serialach telewizyjnych Hatak.pl.

 

Przemysław "Trust" Truściński (1970) – polski rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP. Twórca wielu komiksów autorskich, zdobywca licznych nagród i wyróżnień. Od dwudziestu lat współpracuje z Tomaszem Kołodziejczakiem, tworząc komiksy na podstawie jego scenariuszy i ilustrując jego prozę – ostatnio tom opowiadań Czerwona mgła.

 

Wojtek Wawszczyk – reżyser i animator z kilkunastoletnim stażem, zaangażowany w produkcje nagradzanych filmów, takich jak: Jeż Jerzy, Świteź, I Robot, Aeon Flux, Kacperiada oraz dziesiątek animowanych reklam. Obecnie pracuje nad debiutem komiksowym Pan Żarówka.

 

Agnieszka Wielądek – z zawodu redaktor, z zamiłowania włóczykij, a jej pasją są dzieciaki, Podlasie i Warszawa. Miłością do Kaczora Donalda zaraził ją Tomasz Kołodziejczak – choć to niełatwa miłość! Potem przyszedł czas na inne komiksy dla dzieci, m.in. Czarodziejki W.I.T.C.H.

 

Gość bloku ogólnofantastycznego

 

Ignacy Trzewiczek – od 1999 roku zawodowo zajmuje się tworzeniem i wydawaniem podręczników RPG, gier karcianych i planszowych jako właściciel wydawnictwa Portal Games. Jest m.in. współtwórcą takich systemów RPG jak "Neuroshima" i "Monastyr" oraz autorem znanych gier planszowych: "Zombiaki", "51. Stan", "Stronghold", "Pret-a-Porter", "Robinson Cruzoe". Zaprojektowane przez niego planszówki zdobyły nagrodę Game of the Year serwisu SpielLama.de, nagrodę G@mebox Star Award, nominację do Game of the Year 2012 serwisu The Dice Tower, nominacje do nagród Best Card Game i Best Boardgame Origin Awards, a także inne wyróżnienia.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com