Korzystanie z witryny Polcon.waw.pl oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.

Na program XXVIII Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon składać się będzie ponad tysiąc godzin prelekcji, warsztatów i paneli dyskusyjnych podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych. Oprócz tego na uczestników czekać będą dziesiątki sesji gier fabularnych, około 800 gier planszowych do wypożyczenia oraz wiele innych atrakcji. Punkty programu prowadzić będą fani z całego kraju, reprezentanci klubów miłośników fantastyki, grup kreatywnych, wydawnictw i portali branżowych, a także wykładowcy uniwersyteccy z różnych uczelni.

Ze względu na powierzchnię wymaganą przy tej liczbie atrakcji zmuszeni jesteśmy rozmieścić program w kilku budynkach znajdujących się w kampusie głównym Politechniki Warszawskiej. Nie ma jednak powodu do obaw, wszystkie budynki znajdują się obok siebie, przejście między nimi nie będzie problemem.

Jeśli chcesz zgłosić własny punkt programu, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj.

 

I.      BUDYNEK GŁÓWNY

Blok literacki

Tradycyjnie od blisko trzydziestu lat literatura fantastyczna jest najważniejszą częścią Polconu. W skład tego bloku wchodzić będą prelekcje i panele dyskusyjne oraz spotkania z autorami fantastyki. Zaproszeni zostali pisarze, znawcy literatury oraz fani o ogromnej wiedzy i doświadczeniu w wykładaniu.

Nieodłącznym elementem bloku literackiego jest Gala Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – wyróżnienia przyznawanego przez fanów fantastyki i uczestników Polconu najlepszym utworom z dziedziny fantastyki opublikowanym w ubiegłym roku wydawniczym. W tym roku gala odbędzie się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. UWAGA: Gala rozpocznie się dokładnie o godzinie 20.30 w sobotę, wpuszczać do sali będziemy od godziny 20.00, bardzo prosimy o jak najszybsze stawienie się na miejscu, czas w tym przypadku jest czynnikiem szalenie istotnym.

Blok horroru i grozy

Blok skierowany do tych, którzy uwielbiają się bać, jak również do tych, którzy nie boją się niczego. Przewidziany program z dreszczykiem zarówno klasycznym, jak i tym współczesnym.

Blok gier fabularnych

W ramach bloku gier fabularnych odbędzie się ponad sto godzin atrakcji, wśród których znajdą się nie tylko prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty dotyczące RPG, ale również premiery nowych systemów i konkursy, takie jak Puchar Mistrza Mistrzów (czyli konkurs na najlepszego mistrza gry w Polsce) czy Quentin (konkurs na najlepszy scenariusz). Sesje odbywać się będą w ramach Festiwalu Gier Planszowych i Towarzyskich Kocioł w budynku KOTŁA.

Podczas Polconu odbędzie się premiera polskiej edycji gry Vincenta Bakera Apocalypse World. Premierę na Polconie będzie mieć też Iron Space, czyli gra fabularna opowiadająca o II Wojnie Światowej, która z powodu zamarznięcia Ziemi przeistoczyła się w Wielką Wojnę Kosmiczną. Te wydarzenia nie wyczerpują jednak jeszcze listy premier.

Blok komiksowy Fantasy Expo

Blok komiksowy Fantasy Expo to kilkadziesiąt godzin punktów programu. Wszystko zostało przygotowane przez organizatorów Fantasy Expo 2013 we współpracy z wydawnictwem Egmont i warszawskim sklepem Komikslandia. Oprócz spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych nie zabraknie również konkursów. Megakonkurs dotyczący ponad 1000 pozycji komiksu klasycznego czy konkursy o uniwersach Marvela i DC to tylko przedsmak tego, co czeka Was podczas tegorocznego Polconu!

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej sali interaktywnej oraz do Funky Koval Zone – postaramy się zaskoczyć wszystkich profesjonalnym wykonaniem oraz ciekawymi doznaniami audiowizualnymi. Postawiliśmy na innowacje oraz interaktywność!

Zapraszamy do bliższego spotkania z komiksem podczas trwania naszego bloku. To pierwszy taki blok komiksowy!

TrekSfera

Od kilku lat stały element konwentów Avangarda, sztandarowej imprezy tegorocznego organizatora Polconu, stanowi TrekSfera, czyli Ogólnopolski Zlot Fanów Star Trek. Jest to miejsce, gdzie fani hard SF, serialu "Star Trek" oraz nowinek naukowych będą mogli zaspokoić swój intelektualny apetyt. Blok przygotowywany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem TrekSfera.

Blok Star Wars

Na konwencie miłośników fantastyki nie może zabraknąć atrakcji dotyczących Gwiezdnych Wojen. W skład tego bloku, organizowanego we współpracy z Warszawskim Fanklubem Star Wars Centerpoint, wejdą rozmaite prelekcje i konkursy dotyczące uniwersum Star Wars. Planujemy też kilka niespodzianek.

Blok konkursowy

Na konwentach można nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o kulturze, lecz także wykazać się wiedzą już posiadaną i zdobyć walutę konwentową, którą następnie można wymienić na nagrody od sponsorów.

Blok ogólnofantastyczny

Fantastyka staje się coraz bardziej popularna, jest dziś znaczącym składnikiem kultury masowej. Nie sposób więc do końca przewidzieć wszystkich atrakcji zgłoszonych przez fanów. Tu jest miejsce na te, które zaskoczą nawet nas!

 

II.      BUDYNEK TARGÓW I NAUKI

Atrakcje odbywające się w tym budynku będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych – nie tylko uczestników Polconu. Chcemy w ten sposób dotrzeć zarówno do fanów, jak i osób niezwiązanych z fandomem.

Dni Nauki

Od dłuższego czasu program popularnonaukowy jest istotną częścią konwentów, my zaś chcemy podnieść poprzeczkę, proponując nie tylko prelekcje fanów, ale też wystąpienia wielu pracowników naukowych ze znanych polskich uczelni. W ramach Dni Nauki przedstawiane będą zarówno zagadnienia nauk społecznych i humanistycznych (ze szczególnym uwzględnieniem historii), jak też ścisłych i technicznych. Program tej części Polconu znajduje się tutaj.

Targi Popkultury

Przestronny kryty dziedziniec zagospodarowany zostanie przez wystawców, u których będzie można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne fanowi gadżety, a także rozpocząć przygodę z nowym hobby.

 

III.      KOCIOŁ

W budynku tym zorganizowany zostanie Festiwal Gier Planszowych i Towarzyskich Kocioł, którego organizatorem jest Klub Agresor. Więcej o relacji między Polconem a Kotłem i zasadach akredytacji można będzie przeczytać wkrótce w dziale ATRAKCJE. Co to oznacza dla uczestników Polconu 2013?

Gigantyczny Games Room

W ramach Kotła funkcjonować będzie powstała przy współpracy Klubu Agresor i grupy fanów z Games Room Teamu darmowa wypożyczalnia gier planszowych, w której zapoznać się będzie można z ponad 500 tytułami (ponad 800 pudełek!). Obsługa oczywiście pomoże Wam w zapoznaniu się z zasadami interesujących tytułów. Games Room to jednak nie tylko luźne granie, lecz także turnieje gier planszowych, w których chętni będą mogli wystartować i zdobyć upominki od sponsorów (będzie też można kibicować!).

Blok LARP

W ramach bloku LARP odbędzie się kilkadziesiąt gier oraz prelekcje na temat tego błyskawicznie rozwijającego się hobby. 

Sesje gier fabularnych

W ramach Kotła odbywać się będą sesje gier fabularnych (prelekcji dotyczących RPG posłuchać będzie można w bloku gier RPG w BUDYNKU GŁÓWNYM), a także sesje w ramach Niespodziankowego RPG i Pucharu Mistrza Mistrzów.

Blok dziecięcy

Ważną częścią Kotła i Polconu będzie również bogata oferta atrakcji dla dzieci, zaczynając od standardowych atrakcji, takich jak malowanie buziek, poprzez sale tematyczne, na rodzinnych grach planszowych kończąc.

 

IV.      BUDYNEK  JAPONIA / ELEKTRONIKA

Blok japoński

Kultura Kraju Kwitnącej Wiśni dzięki niezwykłemu połączeniu tradycji z nowoczesnością i nutką Orientu fascynuje niejednego miłośnika fantastyki. Blok japoński przybliży ten niesamowity świat, oferując prelekcje, panele, konkursy oraz pokazy o szerokiej tematyce. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy japońskiego cyberpunku, jak i średniowiecznej Japonii. Nie zabraknie też tradycyjnych gier, pokazów sztuk walki, lekcji kaligrafii czy dyskusji na temat mangi i anime. Wstęp zdecydowanie nie tylko dla otaku – poznaj zdumiewający i różnorodny świat japońskiej kultury!

Na Polconie odbędzie się także konkurs Cosplay. Zapraszamy do udziału w nim!

Blok gier elektronicznych

Na blok gier elektronicznych będą się składać prelekcje i panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych specjalistów z firm zajmujących się produkcją gier i z portali branżowych. Tutaj znajduje się aktualny program bloku.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com